/Files/images/bbloteka/IMG_0001.jpg

Аналіз роботи бібліотеки ДНЗ «Богуславський ЦПТО»

за 2022 -2023 навчальний рік.

Бібліотека – духовний скарб нації, це храм науки і культури, це джерело знань для тих, хто хоче наповнити цими знаннями свій мозок і серце.

Сьогодні бібліотека в ЦПТО є найважливішим культурно-освітнім, виховним та науково-методичним центром, який виконує важливу роль у організації освітнього процесу. Бібліотека сприяє вихованню гармонійної, морально досконалої особистості, пропагує та розкриває через книгу зміст загальнолюдських цінностей, виховує інформаційну культуру читачів, прищеплює їм навички користування книгою та бібліотекою.

Бібліотека знаходиться в приміщенні гуртожитку. Одним із головних завдань бібліотекаря є індивідуальний диференційований підхід до кожного користувача бібліотеки, надання інформаційної та консультативної допомоги педагогічному колективу та здобувачам освіти.

Бібліотека обслуговує 339 читачів.

Із них: здобувачів освіти - 236;

педпрацівників - 50;

технічного персоналу – 32;

інших – 21.

Книгозабезпеченість – 25,5

Читаність – 6,8

Відвідуваність – 6,7

Обертаність – 0,26

Найважливішою складовою діяльності бібліотеки є формування книжкового фонду, його комплектування, від якості якого залежить рівень інформаційно-бібліотечного та бібліографічного обслуговування читачів.

Протягом навчального року бібліотека отримала по держзамовленню - 70 примірників на суму 4679 грн. 46 коп., за кошти центру придбано 10 книг на суму 1000 грн. та взамін загублених 13 книг на суму 1110 гривень.

На 1.09 2022 року книжковий фонд становить – 19814 примірників

В тому числі:

Підручників – 11160 примірник

Художньої літератури – 4183 примірників

Методичної – 400 примірників

Іншої – 4071 примірник.

Бібліотека отримала 18 назв періодичних видань, які допомагають знайомити педагогічних працівників з новинками методичних матеріалів, надавати допомогу у використанні новітніх технологій під час підготовки та проведення уроків, виховних заходів. З цією метою проводились огляди новинок педагогічної преси, оформлена виставка методичних матеріалів «Здобутки. Досвід. Перспективи», постійно поповнюються картотеки: газетно-журнальних статей, краєзнавча, сценаріїв виховних заходів і картотека «Інноваційні освітні методики».

У бібліотеці ЦПТО створено умови для використання користувачами бібліотеки можливостей глобальної та локальної мережі Інтернет. Бібліотека оснащена мультимедійним проектором, інтерактивною дошкою, є документ-камера й 5 комп’ютерів з доступом до всесвітньої мережі Інтернет та підключений без провідниковий Інтернет (WI-FI). Це дає можливість здобувачам освіти користуватися не тільки друкованими виданнями бібліотеки а й доступ до світових інформаційних ресурсів, швидко знаходити потрібну інформацію, ефективно забезпечувати та задовольняти потреби читачів. В бібліотеці навчальний рік почався з переоформлення читацьких формулярів, у зв’язку з переведенням здобувачів освіти на наступні курси навчання та зарахування першого курсу в центр. Для першокурсників були організовані екскурсії до бібліотеки, під час яких вони ознайомились з «Правилами користування бібліотекою» та отримали підручники. Протягом року велика увага приділялась індивідуальній роботі з користувачами. Під час видачі літератури проводились рекомендаційні бесіди з здобувачами освіти, консультації щодо вибору літератури біля книжкових полиць, видано 125 бібліографічних довідок. Проводилась спільна робота бібліотеки центру та педагогічного колективу щодо збереження фонду підручників: організація бібліотекарем видачі та прийому підручників, робота з ліквідації заборгованості підручників.

З метою максимального розкриття книжкового фонду в читальному залі постійно діють книжкові виставки: «Вернісаж книжкових новин», «Моя земля – мій рідний Богуслав», «Моя професія – моє покликання», «На допомогу навчальному процесу». Важливу роль в організації інформаційної діяльності бібліотеки відіграють наочні форми роботи. В бібліотеці створений стенд "Поради читачам", на якому розміщено інформацію, яка знайомить відвідувачів з пам'ятними літературними та знаменними датами, новинами книжкового світу, правилами користування бібліотекою та поводження з книгою.

З метою пропаганди книги до визначних та пам’ятних дат в бібліотеці ЦПТО були оформлені різноманітні книжково-журнальні виставки: «Українське козацтво: відгомін віків», «Шана за подвиг, вдячність за мир», «Коштовний скарб народу», «Допоки пам’ять в серці не згасає», «Хоробрі серця України», «Добрі свята приходять в дім», «Слово Тараса в віках не старіє», «Поезії одвічна висота», «Здоров’я – шлях до довголіття», «Охорона праці – запорука здоров’я», «В книжковій пам’яті миттєвості війни…», «Кожна цигарка небезпечна».Також оформлено тематичні полиці: «Героям слава», «Життя без насильства», «Мистецтво жити разом», «Наш закон – наша сила», «Духовна єдність українського народу», «Безсмертні герої Небесної Сотні».

Бібліотекар бере активну участь у роботі методичної комісії виховної роботи, виступала з доповідями: « Буктрейлер – сучасна форма реклами книги», та провела огляд методичних матеріалів «Новинки педагогічної преси з питань виховання». 6 жовтня 2020 року виступала на обласному вебінарі для бібліотечних працівників з доповіддю «Використання інноваційних технологій і методів з національно-патріотичного виховання у роботі бібліотеки ДНЗ «Богуславський ЦПТО». Протягом року бібліотекар займалась комплектуванням, організацією та списанням книжкового фонду. Щоквартально здійснювала передплату періодичних видань; вела індивідуальний та сумарний облік бібліотечного фонду; поповнювала картотеки та систематичний і алфавітний каталоги.

І. Основні завдання і напрямки бібліотеки на 2023-2024 навчальний рік

Невід’ємною складовою науково-освітянського та інформаційного простору є бібліотеки, які накопичують, зберігають і поширюють знання, що зафіксовані у друкованих та інших носіях інформації.

Сьогодні основними завданнями бібліотеки ДНЗ «Богуславський ЦПТО» є:

1. Піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій, збереження та розширення книжкового фонду.

2. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку освітнього процесу; виховання загальної культури, національної свідомості.

3. Надання інформаційно-методичної допомоги педагогам, майстрам виробничого навчання та здобувачам освіти в оволодінні основами наук, в задоволенні інформаційних потреб користувачів.

4. Виховання в учнів культури читання; формування вмінь користуватись бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, базами даних, навчання пошуку інформації у мережі Інтернет та її зберіганню.

5. Розвиток творчої думки, пізнавальних інтересів та шанобливого ставлення до книги і бібліотеки.

6. Надання інформаційно-методичної допомоги в професійному становленні здобувачів освіти – майбутніх висококваліфікованих робітників.

ІI. АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ РОБОТИ БІБЛІОТЕКИ

№з/п Основні показники роботи Станом на 01.09.2022 План на поточний рік Виконано в поточному році
1 Основний бібліотечний фонд (без урахування підручників і періодичних видань) 8656 8709
Суспільно-політична 1081 1090
Технічна література 1866 1890
Природнича література 575 575
Художня 4183 4200
Гуманітарна література 949 950
На електронних носіях 2 4
Періодичні видання 18 20
Фонд підручників 11160 11200
2 Кількість читачів: 211 333
учні 124 244
педагогічні працівники 41 42
технічний персонал 27 27
інші 19 20
3 Книгозабезпеченість 25,5 25,6
4 Читаність 6,8 6,9
5 Відвідуваність 6,7 6,8
6 Обертаність 0,26 0,26

III. Діяльність бібліотеки щодо гуманізації навчально-виховного процесу та духовного становлення учня

№ з-п ЗАХОДИ Строк проведення відповідальний Відмітка щодо виконання
3.1 Робота з читачами щодо формування і задоволення їх читацьких потреб. Індивідуальна робота з читачами.
1. Провести екскурсії для учнів 1 курсу «Бібліотека – мудрість книг і щедрість серця» І-II декада вересня Бібліотекар
2. Ознайомити здобувачів освіти з бібліотечним фондом та «Правилами користування бібліотекою та книгою» ІІІ декада вересня Бібліотекар
3. Перереєструвати користувачів та оформити читацькі формуляри для учнів 1 курсу I-ІІ декада вересня Бібліотекар
4. Під час запису читачів до бібліотеки виявити їх інтереси, інформаційні потреби Вересень Бібліотекар
5. Оформити «Зошит обліку користувачів інтернету» І декада вересня Бібліотекар
6. Організувати обслуговування користувачів на абонементі та у читальному залі. Протягом року Бібліотекар
7. Провести аналіз читацьких формулярів, виявити боржників Протягом року Бібліотекар
8. Організувати прийом підручників від учнів наприкінці навчального року Травень-червень Бібліотекар
9. Провести «Тиждень бібліотеки» (план тижня додається) ІY декада вересня Бібліотекар

3.2 Взаємодія бібліотеки з інженерно-педагогічним колективом

Зміст роботи Термін виконання Відповідальні Відмітка щодо виконання
1 Спільно з педагогічним колективом працювати над методичною проблемою «Формування професійної та життєвої компетентності учнів шляхом розвитку стійкого інтересу до майбутньої професії» Постійно Бібліотекар Методист педколектив
2 Підбір літератури, оформлення книжкових виставок для проведення предметних тижнів, тижнів фахової майстерності та виховних заходів Постійно Бібліотекар
3 Огляд новинок методичної літератури й періодики Постійно Бібліотекар методист
4 Підбір матеріалів, оформлення книжкових полиць до ДПА, ДКА та ЗНО Постійно Бібліотекар
5 Надання методичної допомоги керівникам груп й гуртків у підготовці та проведенні виховних заходів, занять Постійно Бібліотекар методист
3.3 Довідково-інформаційне обслуговування
1. Провести моніторинг інформаційних потреб користувачів бібліотеки (педагогічних працівників та учнів) за допомогою опитування . ІІІ декада вересня Бібліотекар
2. Постійно здійснювати масове та індивідуальне інформаційне обслуговування через: - виставки нових надходжень; - перегляди літератури, яка надійшла до фонду; - усне інформування на нарадах викладачів та майстрів виробничого навчання Протягом року Бібліотекар
3. Поповнювати постійно діючі книжкові виставки «Здобутки. Досвід. Перспективи», «Моя професія – моє покликання», «Вернісаж книжкових новин». Постійно Бібліотекар
4. Постійно поповнювати тематичні папки: - «Моя країна - Україна»; - «Афганістан - то біль і смуток»; - «Екологічні наслідки Чорнобиля»; - «Голодні роки в Україні»; - «Літописні сторінки Богуслава»; - «Герої-земляки Богуславщини»; - «Про нас пишуть»; - Шкідливі звички – знак біди»; Постійно Бібліотекар, актив бібліотеки
5. Взяти участь у проведенні предметних тижнів та тижнів професійної майстерності. Протягом року Бібліотекар методист
6. Проводити години інформації для педагогічних працівників «Новинки бібліотеки». Протягом року Бібліотекар, викладачі та майстри в/н
7. Поповнювати інформаційні списки літератури по професіям . Протягом року Бібліотекар
3.4 Формування інформаційної культури особистості учнів
1. Провести бібліотечні уроки: «Віртуальна подорож бібліотеками світу», « Довідкова література – твій вірний помічник», «Паперові чи електронні книжки? », «Священна книга християн». ІY декада вересня ІІI декада листопада ІY декада березня Бібліотекар Актив бібліотеки
3.5 Ведення довідково-бібліографічного апарату та довідково-бібліографічне обслуговування
1. Каталогізація нової літератури, розстановка карток з описом в каталоги. Протягом року Бібліотекар
2. Продовжити ведення, поповнення та редагування картотек бібліотеки. Протягом року Бібліотекар
3. Постійно вести аналітико-синтетичну обробку матеріалів для тематичних картотек із газет та журналів. Протягом року Бібліотекар
4. Продовжувати вести картотеку підручників. Протягом року Бібліотекар

ІV. Масова робота з популяризації літератури

1. Громадянське та патріотичне виховання. Краєзнавча робота.

Назва заходу Термін виконання Відповідальні Відмітка про
1 Краєзнавча виставка «Квітуй, Богуславщино, моя». І декада вересня Устименко С. О.
2 Виставка-пам'ять «Уклін живим – загиблим слава» (до Дня захисника та Дня українського козацтва). ІI декада жовтня Устименко С.О.
3 Історична подорож «А пам’ять спомин береже» ІI декада жовтня Андрієнко Л.М. Устименко С.О.
4 Тематична виставка «Шляхами подвигу та слави» (До дня звільнення України від фашистських загарбників) ІІІ декада жовтня Устименко С. О.
5 Тематична виставка «Події, що змінили долю України» (до Дня Гідності та свободи) ІII декада листопада Устименко С. О.
6 Виставка-реквієм «Криваве клеймо 33» І Y декада листопада Устименко С.О.
7 Акція «Незгасна свічка пам'яті ». (до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій). І Y декада листопада Кулик О.М. Устименко С.О.
8 Тематична виставка «Збройні сили України – гордість держави» I декада грудня Устименко С.О.
9 Година мужності «Твої герої Україно» I декада грудня Устименко С.О. Кулик О. М.
10 Ілюстративна викладка «Пам’яті героїв Крут» ІІІ декада січня Устименко С. О.
11 Тематична викладка «Соборна наша Україна одна для всіх, як оберіг» І Y декада січня Устименко С. О.
12 Виставка-реквієм «Безсмертні Герої Небесної сотні» (День героїв Небесної сотні)

ІI декада лютого

Устименко С. О.
13 Виставка-вернісаж «Художній світ Т. Шевченка» I декада березня Устименко С.О.
14 Виставка-пам'ять «Відлуння Чорнобильських дзвонів» ІY декада квітня Устименко С.О.
15 Акція «Засвіти свічку» ІY декада квітня Кулик О.М. Устименко С.О.
16 Інтелектуальна гра «Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну» ІII декада травня Устименко С.О. Кулик О.М.
17 Книжково-ілюстративна експозиція «Подвигу жити вічно (до Дня Перемоги) ІI декада травня Устименко С. О.

2. Морально – правове виховання. Формування здорового способу життя

1 Година духовності «Віра, надія, любов – головні життєві цінності». IYдекада вересня Устименко С. О.
2 Виставка-застереження «Булінг і кібербулінг: корисні поради». ІІІ декада жовтня Устименко С.О.
3 Виставка-проблема «Підліток і алкоголь» ІІ декада листопада Устименко С.О.
4 Година важливих повідомлень «Не стань жертвою торгівлі людьми» IY декада листопада Устименко С.О.
5 Тематична виставка «Правові знання - підліткам» І декада грудня Устименко С. О.
6 Відеолекторій «СНІД! Не залишаймося байдужими» І декада грудня Устименко С. О. Андрієнко Л.М.
7 Акція «Творити добро просто» II декада лютого Скрибка В.А. Устименко С.О.
8 Фотовиставка «Ні – расовій дискримінації!» III декада березня Устименко С.О.
9 Експрес-інформація «Є тисяча хвороб і тільки одне здоров’я» І декада квітня Устименко С. О. Марченко Л.М.
10 Інтегрований урок «Життя без шкідливої звички» ІY декада травня Устименко С.О. Лисиця Т.В.
11 Книжково-журнальна викладка «Наші друзі - вітаміни». ІІІ декада квітня Устименко С. О.

3. Трудове та фізичне виховання.

1 Виставка-реклама «Моя професія – моя гордість». II декада вересня Устименко С.О.
2 Тематична виставка «Стравами багата Україна». ІI декада жовтня Устименко С. О
3 Відеоогляд «Кухар – професія щедрої долі» (до Всесвітнього дня кулінара) ІІI декада жовтня Устименко С.О.
4 Тематична виставка «Кермо в надійні руки» ІY декада жовтня Устименко С.О.
5 Експрес-інформація «Здоровим бути модно» ІІІ декада грудня Устименко С.О.
6 Відеоогляд літератури: « Професія, яка принесе вам успіх». І декада січня Устименко С.О.
7 Година порад «П’ять складових здоров’я» І декада квітня Устименко С.О. вихователі

4. Художньо – естетичне виховання

1 Тиждень бібліотеки « Книга – скарбниця мудрості й добра» 1.Фотогазета «Життя нашої бібліотеки» Б 2. Книжкова виставка« Родзинки книжкового світу» 3. Бібліошопінг «Українська книга для вибагливих читачів» 4. Година духовності «Віра, надія, любов – головні життєві цінності» 5. Благодійна акція «Книга в дарунок бібліотеці» ІY декада вересня І декада жовтня Устименко С.О. Актив бібліотеки
2 Оформити куточок: «Ювілейний зореліт» – 140 років із дня народження Івана Кочерги (1881–1952), драматурга; – 100 років із дня народження Дмитра Луценка (1921–1989), поета; – 170 років із дня народження Івана Манжури (1851–1893), поета, етнографа ; – 210 років із дня народження Маркіяна Шашкевича (1811–1843), письменника; – 100 років із дня народження Дмитра Міщенка (1921–2016), письменника; – 90 років із дня народження Григора (справжнє ім’я – Григорій) Тютюнника (1931–1980), письменника; – 150 років із дня народження Миколи Вороного (1871–1938), письменника; - 125років із дня народження В.Сосюри українського поета; - 400 років із дня народився Жана Батиста Мольєра, французького драматурга; - 220 років із дня народження Віктора Гюго, французького письменника; - 75 років із дня народження Колін Маккалоу, австралійської письменниці; — 220 років із народження Олександра Дюма, французького письменника; І декада жовтня ІI декада жовтня І декада листопада І декада грудня ІI декада січня І декада січня ІY декада лютого І декада червня ІY декада липня Устименко С.О.
3 Книжкова виставка ««Моя ти рідна, горда мово» (до Дня української писемності та мови). І декада листопада Устименко С. О.
4 Флешмоб «Наша мова – солов’їна» І декада листопада Устименко С.О.
5 Книжкова інсталяція «Новий рік вже на порозі» ІY декада грудня Устименко С.О.
6 Виставка-захоплення «Вибираю кохання» ІІ декада лютого Устименко С.О.
7 Тематична виставка «Я в серці маю те, що не вмирає» ІІI декада лютого Устименко С.О.
8 Виставка-вернісаж «Художній світ Т.Шевченка» I декада березня Устименко С.О.
9 Відеоогляд «Живописних справ майстер» I декада березня Устименко С.О.
10 Флешмоб «Читаємо вірші українською» ІІІ декада березня Устименко С.О.
11 Акція «Подаруй усмішку» I декада квітня Устименко С.О.
12 Бібліофреш «Новинки з фонду бібліотеки» ІVдекада квітня Устименко С.О.

5.Екологічне виховання

1 Фотовиставка «Чари рідного краю». ІІІ декада жовтня Устименко С.О.
2 Бесіда «Чарівне моє довкілля ». ІІІ декада грудня Устименко С.О.
3 Тематична поличка «Так лікує сама природа» ІY декада грудня Устименко С.О. вихователі
4 Інформхвилинка «Сутінки цивілізації» І декада квітня Устименко С.О.
V. Формування бібліотечного фонду
1. Оформити замовлення на навчальну літературу (згідно бланків-замовлень, які отримує бібліотека від МНЦ ПТНЗ Київської області) Впродовж року Бібліотекар
2. Провести акцію «Підтримай бібліотеку – подаруй книгу» Впродовж року Бібліотекар Актив бібліотеки
3. Організувати передплату на періодичні видання на 4 квартал 2021року та на 2022 навчальний рік. Впродовж 2021-2022 р. щоквартально Бібліотекар
4. Здійснювати комплектування бібліотечного фонду літературою, нормативно-технічною документацією, навчально-програмною документацією через КЗ КОР «Сервісно-ресурсний центр» ПТНЗ Київської області, видавництва та книжкові магазини. По мірі надходження Бібліотекар
5. Здійснення обліку (реєстраційного, сумарного та індивідуального), технічної обробки, каталогізації, розміщення всіх видів видань, що надійшли до бібліотеки. Впродовж року Бібліотекар
6. Постійне оформлення «Журналу обліку літератури, що прийнята взамін загубленої». Впродовж року Бібліотекар
7. Виявлення зношених, застарілих, втрачених видань. Регулярне оформлення актів на списання літератури. Впродовж року Бібліотекар
8. Систематичне здійснення розстановки літератури за таблицями УДК та обезпилювання літератури. Впродовж року Бібліотекар
9. Переведення шифрів роздільників каталогів та картотек з ББК на УДК І-ІІ декада січня Бібліотекар
VI. Підвищення кваліфікації. Організаційно-методична робота
1. З метою підвищення кваліфікації: - регулярне відвідування семінарів-нарад бібліотекарів ПТНЗ Київської області та участь у їх проведенні; - систематичне ознайомлення з новою літературою та з матеріалами розсилки пошукової системи Google з бібліотечної справи та бібліографії; - постійно підвищувати власний рівень комп’ютерної грамотності; - постійно відвідувати заходи колег – членів методичної комісії виховної роботи; - брати активну участь у роботі методичних об’єднань центру. Впродовж року Бібліотекар
VII. Бібліотечна рада та робота з активом
1. 2. Сформувати бібліотечну Раду. Залучати актив бібліотеки до роботи: - ремонт книг; - робота з боржниками; - обробка нової літератури, що надійшла до бібліотеки; - залучення учнів до підготовки та проведення масових заходів у бібліотеці та в центрі. Впродовж року Бібліотекар
3. Участь активу в акції «Книга в дарунок бібліотеці» Вересень - квітень Актив бібліотеки
4. Допомога бібліотекарю в організації санітарних днів. ІІІ декада кожного місяця Актив

VIII. Покращення матеріально-технічної бази бібліотеки

№ 3/п Заходи Термін виконання
1. Організовувати підписку періодичних видань Щоквартально
2. Придбати бібліотечну техніку (щоденник, поличні роздільники та картки) 1 декада вересня 2022р.
4. Провести косметичний ремонт у книгосховищі бібліотеки II декада травня 2022р.
5. Придбати багатофункціональний кольоровий принтер Впродовж навчального року
6. Замінити вікна в бібліотеці Впродовж навчального року

Бібліотекар С. Устименко

на 2
Кiлькiсть переглядiв: 548